wifi 5 wifi 6 modem farkı nedir?

Wi-Fi 5 ile kurulan bir bağlantı 3.5 Gbps hıza kadar destekleyebilirken ; Wi-Fi 6 ile kurulan bağlantı 9.6 Gbps hıza kadar erişim sağlayabiliyor.

Ancak bu iki modem arasında sunulan fark sadece destekleyebildikleri hız değil. Wifi 6 çok daha fazla donanıma aynı anda daha hızlı ve verimli bir şekilde internet sağlayabiliyor.

Bir fark daha wifi 6, wifi 5 e göre 4 kat daha hızlıdır. Böylece aynı anda daha çok cihaz internete bağlandığında Wi-Fi 6 bu yükü kaldırabiliyor ve yavaşlamalar yaşanmıyor. Bunu çift yönlü bir yol ve bu yolda gidip gelen kamyonlar gibi düşünebilirsiniz.

Wi-Fi 6 dört şeride sahipken Wi-Fi 5 sadece bir şeride sahip. Bu sayede Wi-Fi 6’da aynı anda dört kamyon karşıya yük taşıyabiliyorken; Wi-Fi 5’te sadece bir kamyon yük taşıyabiliyor.

Güvenlik konusunda ise, arttırılan güvenlik protokolleri ile ve WPA 2’den, WPA 3’e geçişle beraber, modeminize dışarıdan yapılabilecek yetkisiz erişim girişimleri zorlaşacak.

 

Bir diğer önemli nokta ise güç tüketimi. Ancak Wi-Fi 6 üzerinden gerçekleştirilecek bağlantılarda cihazlar daha az enerji harcayarak birbirleriyle bağlantı kurabilecek. Bu da modeminizin daha az elektrik tüketimi yapması ve telefonunuzun şarjının daha geç bitmesi gibi avantajları beraberinde getirecek.

 

wifi 5 wifi 6 modem farkı nedir?

Wifi modem